Termokamera pro měření teploty vlákna žárovky

Dobrý den,

měli jsme zapujčenou infra kameru Testo a chtěli jsme měřit vlákno ve skleněné baňce (a v plastové). To se nám nedařilo a kamera ukazovala jen povrchovou teplotu na sklu a plastu. V manuálu jsme se dozvěděli, že důvodem je infra pásmo ve kterém kamera pracuje 8 až 14 mikrometru.

Jsou v termografii nějaké možnosti, které by náš problém řešily?

Dobrý den,

jak správně píšete, problém je vysoká emisivita a tedy nízká propustnost skla a plastu, který měříte (pozor, z hlediska propustnosti velmi záleží na chemickém složení plastu, protože řada plastů propustná v pásmu 8 az 14 mikro či jiném pásmu být může!).

(Více informací o propustnosti různých materiálů je v článku IČ okénka, spektrální charakteristiky.)

Řešením je tzv. spektrální termografie, kterou umožňuje např. termokamera InfraTec ImageIR 9300. Zde je možné díky detektoru s citlivostí v širokém pásmu vlnových délek a předřadných filtrů, které lze měnit v rámci otočného kolečka zařazeného před detektorem, vybrat rozsah vlnových délek, který je pro vaší aplikaci vhodný.

Termokamera InfraTec ImageIR9300 umožňuje spektrální termogarfii díky výměnným filtrům s různým pásmem propustnosti

Myslím, že tento obrázek je přesně to, co chcete vidět. Pořízeno již zmiňovanou termokamerou InfraTec s různým filtrem pro změnu pásma propustnosti (spektrální citlivosti termokamery).

Změnou spektrálního rozsahu lze jednou měřit teplotu na povrchu zářiče, podruhé vevnitř zářiče, tj na rozhaveném vláknu

Vaše odpověď

Pro odeslání se nejdříve přihlašte.

Popisek webu